Jedno morze: morze problemów. 1% dla Bałtyku.

Jedno morze - morze problemów. 1% dla Bałtyku.

Na kutrze, na fali, pod wodą, na lądzie.
Cztery światy, różne pasje.
Jedno morze, morze problemów.

Bałtyk to wyjątkowy ekosystem narażony na silną presję związaną z działalnością człowieka. Zmiany klimatu, eutrofizacja, zanieczyszczenia plastikiem, sieci widma, niedopałki papierosów, nadmierne połowy, wraki z paliwem, broń chemiczna - te i wiele innych problemów zagraża dziś Bałtykowi. 99,7% powierzchni Polski leży w zlewni Bałtyku, a mieszkańcy Polski stanowią aż 45% wszystkich mieszkańców zlewni. Oznacza to, że każdy z nas niezależnie od tego, czy mieszka w Gdańsku, w Warszawie, w Krakowie, czy we Wrocławiu, ma wpływ na stan naszego morza i może przyczynić się do jego ochrony.

Kluczowe dla ratowania Bałtyku, jest holistyczne zarządzanie i monitorowanie, biorące pod uwagę zarówno wpływ zmian klimatu na dynamikę i funkcjonowanie ekosystemu, jak i wpływ presji antropogenicznych. Polska powinna także jak najszybciej pójść w ślad za krajami skandynawskimi i wdrożyć program prewencyjny dotyczący zarządzania wrakami, aby uniknąć nieodwracalnych strat środowiskowych spowodowanych przez niekontrolowane wycieki z wraków.
Natomiast z punktu widzenia konsumenta, warto dokonywać najlepszych dla środowiska morskiego wyborów! Wybierając ryby opatrzone certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa mamy gwarancję, że zostały one złowione w sposób niezagrażający środowisku, rezygnując z plastiku, mamy wpływ na ilość wytwarzanych odpadów, a wybierając produkty pochodzące z lokalnych upraw i hodowli ekologicznych ograniczamy nasz ślad węglowy i spływ zanieczyszczeń do morza. Nie wspominając o podstawowej kwestii, jaką jest umieszczenie niedopałka papierosa tam gdzie jego miejsce, czyli tylko i wyłącznie w koszu na śmieci - nie w piasku czy w studzience kanalizacyjnej!

Niezależnie od tego gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, pamiętaj, że Bałtyk to NASZE morze. Wszyscy mamy wpływ na jego stan, wszyscy chcemy aby przetrwał, więc wszyscy powinniśmy działać na rzecz jego ochrony.

Przekazując 1% podatku na Fundację MARE, przekazujesz 1% na działania związane z ochroną Bałtyku.

#RazemDlaBałtyku #1procentdlaBałtyku

---------------------------------------------------------------------------------------------------
W spocie wystąpili: Mateusz Zielonka, Kasia Procajło, Tadeusz Bolda, Olga Sarna
Reżyseria, zdjęcia, produkcja: Bartosz Czachorowski
Asystent produkcji: Paweł Rybicki
Postprodukcja dźwięku: Michał Truong Dźwięk Owiec
Specjalne podziękowania dla Chałupy 6 za gościnę i nieustające wsparcie!

#mójbałty #twójbałtyk #premiera #fundacjaMARE #ratujbałtyk #1procent #ngo #OPP