Razem w trosce o czysty Bałtyk: finał drugiej edycji ekowyzwania Continental

Razem w trosce o czysty Bałtyk: finał drugiej edycji ekowyzwania Continental

Ponad 2000 uczestników na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy biegało, jeździło na rowerze oraz wykonywało różne inne aktywności fizyczne, aby za pomocą swojego wysiłku wspomóc szczytny, środowiskowy cel.
Spalając łącznie ponad 39 milionów kalorii, uczestnicy drugiej edycji zorganizowanego przez Continental ekowyzwania nie tylko poprawiali swoją fizyczną kondycję, ale także wspierali inicjatywę instalacji przez Fundację MARE kolejnego kosza morskiego na Morzu Bałtyckim. Wystarczyło jedynie zainstalować aplikację Activy oraz dołączyć do otwartego wyzwania „Continental Ekowyzwanie dla Bałtyku”.
Akcja trwała od 22 czerwca do 22 sierpnia tego roku.

Kolejny kosz morski dla Bałtyku

2 października w Jastarni miał miejsce uroczysty finał akcji, podczas którego Fundacja MARE, dzięki funduszom zebranym przez uczestników wyzwania, zamontowała specjalistyczny kosz morski PortBin, pozwalający wyłowić z wody nawet 1400 kg plastikowych odpadów rocznie. To już drugi kosz zainstalowany dzięki współpracy z firmą Continental. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Continental, Fundacji MARE i firmy Spilltech (producenta koszy) oraz prezes portu w Jastarni. Poprzedni kosz zainstalowany został w Gdańsku w zeszłym roku, jako zwieńczenie pierwszej edycji ekologicznego wyzwania Continental.

„Cieszę się, że już po raz drugi udało nam się poruszyć Polaków i zmotywować ich do aktywności fizycznej, która przyniosła korzyści nie tylko dla nich samych, ale także dla Morza Bałtyckiego. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na stałe wpisane są w naszą konsekwentnie realizowaną strategię, dlatego z wielką przyjemnością przekazaliśmy zebrane podczas wyzwania pieniądze Fundacji MARE” – mówi Ewa Ostapczuk, PR Manager w Continental Opony Polska.

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, jest powszechnie znana, a mimo tego każdego roku do mórz i oceanów trafia aż 14 mln ton plastiku, co równa się zawartości jednej śmieciarki co minutę – problem ten dotyczy także polskiego Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że ponad 60% odpadów znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego rodzaju plastik.

PortBin służy do zbierania pływających śmieci bezpośrednio z powierzchni wody. Został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do usuwania odpadów w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy, łatwy w opróżnianiu kosz. Urządzenie posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100% do recyklingu.

„Aktywny tryb życia i dbanie o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne są równie ważne jak troska o zdrowie naszej planety. Tym bardziej cieszy nas, kiedy w naszych działaniach możemy połączyć te dwa niezwykle istotne aspekty i zachęcać do tego innych. Instalowane przez nas kosze pełnią ważną funkcję edukacyjną i mają na celu zwrócić uwagę na problem odpadów w morzu. Każdy kosz to kolejna cegiełka do tego, aby Bałtyk był mniej zaśmiecony. Choć wiemy, że nie wyłowimy wszystkiego, wierzymy, że tylko działając razem i międzysektorowo możemy znajdywać coraz lepsze rozwiązania na nurtujące nas wyzwania środowiskowe” – mówi Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE.

Kolejna udana edycja ekologicznego wyzwania Continental podkreśla zrównoważone ambicje firmy, która najpóźniej w 2050 roku zamierza osiągnąć 100% neutralności klimatycznej. Przykładem rozwiązania, które przybliża Continental do osiągnięcia tego celu, jest innowacyjna technologia ContiRe.Tex, dzięki której przy produkcji opon samochodowych wykorzystuje się plastik pozyskiwany ze zużytych butelek PET. Technologia ta zastosowana została m.in. w najnowszej, zrównoważonej oponie Continental UltraContact NXT, wykonanej do 65% z materiałów odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu.

Zdjęcia: © Bartosz Bańka / Fundacja MARE 

Udostępnij na: