Czyszczenie Bałtyku z niewybuchów i niewypałów - technologia na przeciw realnym zagrożeniom

Czyszczenie Bałtyku z niewybuchów i niewypałów - technologia na przeciw realnym zagrożeniom

O Bałtyku i znajdujących się w nim substancjach niebezpiecznych mówi się coraz więcej. Zarówno na arenie międzynarodowej, politycznej, samorządowej, jak i finansowej. 

 30 czerwca, w ramach Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie odbyła się debata pt. CZYSZCZENIE BAŁTYKU Z NIEWYBUCHÓW I NIEWYPAŁÓW – TECHNOLOGIA NA PRZECIW REALNYM ZAGROŻENIOM.

Moderatorem spotkania był Maciej Lorek, Dyrektor Wydziału Środowiska, Urząd Miejski w Gdańsku, a w panelu udział wzięli: Anna Fotyga (Posłanka do Parlamentu Europejskiego), Anna Mieczkowska (Prezydent Miasta Kołobrzeg), Łukasz Porzuczek (Prezes Zarządu, Grupa GeoFusion Sp.z o.o.) oraz Olga Sarna z Fundacja MARE.

W czasie panelu poruszyliśmy wiele ważnych kwestii, szczególnie dalsze postępowanie po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji wzywającej UE do oczyszczenia Bałtyku, kwestie odpowiedzialności prawnej, współpracy międzynarodowej, zaangażowania samorządów oraz rzetelnej komunikacji w tym temacie.

Coraz szersze zainteresowanie tym problemem, na tak różnych szczeblach i obszarach sprawia, że zaczynamy dostrzegać światełko w tunelu. To co jeszcze trzy lata temu, kiedy rozpoczynaliśmy naszą kampanię wrakową, wydawało nam się prawie niemożliwe, zaczyna świtać na horyzoncie.

Powoli odchodzimy od przerzucania się odpowiedzialnością i szukania winnych, a zamiast tego, ponad podziałami, skupiamy się na realnych możliwościach i rozwiązaniach problemu jakim są pozostałości po II wojnie światowej zatopione w Bałtyku - w tym niebezpieczne wraki oraz broń konwencjonalna i chemiczna. Na wszystkich szczeblach zaczynamy dostrzegać, że to nasz wspólny problem i wymaga wspólnych działań.

Całość Kongresu możecie zobaczyć tu (w tym nasz panel od 3:49:00):

Udostępnij na: