Sprzątamy Zalew i Bałtyk: zakończenie projektu Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków

Sprzątamy Bałtyk i Zalew: zakończenie projektu Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków

 Raport FAO z 2009 roku szacuje, że każdego roku w morzach i oceanach ginie lub zostaje porzuconych aż 640 000 ton sprzętu połowowego, co stanowi około 10% całego plastiku w oceanach. W 2014 roku przeprowadzone zostały badania z których wynika, że aż 70% makroplastików (czyli odpadów z tworzyw sztucznych o średnicy ponad 20 cm) unoszących się na powierzchni oceanu w tzw. wielkich plamach śmieci stanowi pozostałość po działalności połowowej. Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckich zwierząt, takich jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki.

W maju 2020 roku dobiegła końca kolejna edycja projektu „Sprzątamy Bałtyk i Zalew” zrealizowanego przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków na Zatoce Pomorskiej, Zalewie Szczecińskim i Zalewie Kamieńskim. Celem projektu było wyławianie z wód wszelkiego rodzaju odpadów morskich, a szczególnie „sieci widm”, czyli zagubionego sprzętu połowowego.

Projekt miał za zadanie ograniczenie negatywnych skutków działalności połowowej na ekosystem morza Bałtyckiego oraz aktywne zaangażowanie rybaków w działania na rzecz ochrony środowiska. Działania były realizowane w oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo
i Morze” w ramach podziałania 1.4.1 „Zbieranie utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich”.

W projekcie uczestniczyło 110 jednostek rybackich z portów Dziwnów, Mrzeżyno, Niechorze, Rewal, Międzyzdroje, Świnoujście, Karsibór, Lubin, Wolin, Kamień Pomorski, Stepnica.. Celem projektu było oczyszczenia Bałtyku i Zalewów z odpadów morskich oraz zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko.

 W efekcie projektu Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków wyłowiło z obszaru Zatoki Pomorskiej oraz Zalewów Szczecińskiego i Kamieńskiego łącznie aż 18 698 kg odpadów morskich.
Wśród wyławianych odpadów przeważał sprzęt rybacki w tym sieci netowe i żaki (zbudowane z polipropylen), linki ołowiane, stylon, linki, kotwice, okazjonalnie opony oraz plastikowe butelki.

Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków prowadziło akcje oczyszczania w rejonach:

  1. Zatoka Pomorska w pasie 12 mil od zachodniej granicy państwa do południka E 015, 22' 000''
  2. (porty Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Niechorze, Rewal, Mrzeżyno)
  3. Jezioro Wrzosowskie północna część zalewu Kamieńskiego (port Dziwnów)
  4.  Jezioro Wicko Wielkie, dorzecza Świny i północna część Zalewu Szczecińskiego (porty Karsibór i Lubin)
  5. Zalew Szczeciński od południowej strony - Zatoka Odrzańska - wschodnia część zalewu do toru wodnego Szczecin-Świnoujście, Zatoka Skoszewska, rzeka Dziwna do Zalewu Kamieńskiego (porty Stepnica, Wolin).
  6.  Zalew Kamieński (port Kamień Pomorski) 

W ramach projektu w poszczególnych portach wyłowiono następujące ilości odpadów morskich:

Port Karsibór (Zalew Szczeciński)

1865 kg 

Port Lubin (Zalew Szczaciński)

587 kg

port Stepnica (Zalew Szczeciński)

2303 kg

port Wolin (Zalew Szczeciński)

2759 kg

port Kamień Pomorski (Zalew Kamieński)

1785 kg

Port Dziwnów (Zatoka Pomorska)

4960 kg

port Międzyzdroje (Zatoka Pomorska)

214 kg

port Mrzeżyno (Zatoka Pomorska)

969 kg

port Niechorze (Zatoka Pomorska)

380 kg

port Rewal (Zatoka Pomorska)

1023 kg

port Świnoujście (Zatoka Pomorska)

1844 kg

ŁĄCZNIE

18 698 kg

DO POBRANIA:

Zdjęcia: © Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków 

Udostępnij na: