SAVE WAVE czyli SURFING DLA BAŁTYKU - aukcja charytatywna z okazji Dnia Bałtyku

SAVE WAVE czyli SURFING DLA BAŁTYKU - aukcja charytatywna z okazji Dnia Bałtyku

Fundacja MARE wraz z kolektywem We Roam Poland i magazynem RoastedMag, przedstawiają nową odsłonę inicjatywy Save Wave mającej na celu wsparcie działań na rzecz ochrony mórz i oceanów. Z okazji Dnia Bałtyku rozpoczynamy aukcje charytatywną limitowanej deski surfingowej projektu Łukasza Lesiuka. Celem wspólnych działań jest zachęcenie całej bałtyckiej społeczności i decydentów do zjednoczenia się we wspólnym zaangażowaniu w ochronę Morza Bałtyckiego - pielęgnując relację z morzem i chroniąc je dla przyszłych pokoleń. 

 W Międzynarodowym Dniu Ochrony Bałtyku rozpocznie się specjalna aukcja charytatywna, której przedmiotem jest dedykowana deska surfingowa wykonana z wykorzystaniem sieci widm wyłowionych z Morza Bałtyckiego w ramach projektów realizowanych przez Fundację MARE.
Ten symboliczny gest mający na celu pozyskiwanie niezbędnych funduszy na projekty ochronne MARE podkreśla pilną potrzebę ochrony naszego morza oraz promuje kulturę surfingową w Polsce, będącą kwintesencją życia w harmonii z morzemLINK DO AUKCJ. 

Jeżeli chcesz pomóc chronić Bałtyk także w inny sposób, przekaż 1,5% podatku Fundacji MARE (KRS: 0000594977) i wesprzyj nasze działania.

Sieci widmo - co to?

  

Zatopione w morzach i oceanach sieci rybackie, liny, żyłki, pułapki i inne akcesoria wędkarskie, wykonane głównie z trwałych tworzyw sztucznych, nieoficjalnie nazywane są „sieciami widmo”. Te porzucone, zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe stanowią jedną z najbardziej szkodliwych form odpadów morskich – są pułapkami dla stworzeń morskich, takich jak ryby, ptaki czy ssaki. Zwierzęta zaplątują się w sieci, co w konsekwencji może prowadzić do ich śmierci. Ponadto wiemy także, że sieci jako odpad plastikowy, nie ulegną rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu i z dużym prawdopodobieństwem pozostaną w morzu na zawsze. Jednym rozwiązaniem jest wyłowienie ich zanim ulegną rozpadowi do cząsteczek mikroplastików pod wpływem takich czynników jak prądy morskie, falowanie czy promieniowanie słoneczne.

Problem sieci widm jest jednym z głównych obszarów tematycznych działalności Fundacji MARE. MARE od 2019 roku prowadzi działania mające na celu wyławianie sieci z Bałtyku, a także szuka rozwiązań umożliwiających ponowne wykorzystanie wyłowionych z morza odpadów.

Niestety, wszędzie tam, gdzie odbywają się połowy, następuje utrata sprzętu. Komisja Europejska szacuje, że 49% odpadów morskich w europejskich morzach to jednorazowy plastik, a 27% to plastik pochodzący z zagubionych narzędzi połowowych.” – mówi Olga Sarna, Prezeska Fundacji MARE.

Więcej o działaniach MARE w tym temacie oraz o samym problemie jaki stanowią sieci widmo przeczytasz tu

Surfing dla Bałtyku

Przedmiotem aukcji charytatywnej Save Wave jest starannie wykonana deska surfingowa o wymiarach 7,6’’ projektu Łukasza Lesiuka specjalnie dostosowana do potrzeb bałtyckiego surfingu. Łukasz jest shaperem od 7 lat i czynnie działa na rzecz promowania bałtyckiej kultury surfingowej opartej na głębokim zjednoczeniu z duchem morza. 

O swoim zaangażowaniu w projekt Łukasz mówi: „Zależy mi na tym, aby nasze morze było czyste i tętniące życiem, dlatego gdy dowiedziałam się o projekcie Save Wave postanowiłem stworzyć wyjątkową deskę, w którą zatopiłem sieci wyławiane przez Fundacją MARE z Bałtyku. Dzięki temu ta deska jest symbolem wspólnego wysiłku na rzecz ochrony Bałtyku przed ludzką działalnością”.

   

Surfing, niegdyś niszowy sport w regionie Morza Bałtyckiego, przekształcił się w tętniącą życiem subkulturę, symbolizującą odrodzenie się świadomości ekologicznej wśród nadmorskich społeczności. Surfing to coś więcej niż tylko rekreacja, to zjednoczenie z żywiołami, nauka pokory oraz szacunku dla potęgi morza. Każda godzina spędzona na wodzie to przypomnienie o jej sile i naszej zależności od bogactw mórz i oceanów. Na przykładzie licznych inicjatyw podejmowanych ze środowiskiem surferskim, takich jak projekt SAVE WAVE, Fundacja MARE pragnie zwrócić uwagę na zależności pomiędzy wodą a człowiekiem i wybudzić na nowo wrażliwość ekologiczną w relacji z morzem.  

„W Fundacji MARE wierzymy w siłę innowacji i współpracy, które mogą wpłynąć na pozytywne zmiany” – dodaje Olga Sarna z MARE. „Akcja Save Wave reprezentuje połączenie kreatywności, świadomości ekologicznej i filantropii, a cały dochód bezpośrednio wspiera nasze wysiłki na rzecz ochrony mórz i edukacji społeczeństwa”.

Baltic Speed Egg - kilka słów o desce

Aukcja charytatywna deski „Baltic Speed Egg” rozpocznie się w dniu 22 marca czyli w Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego i potrwa do 30 kwietnia 2024 roku, zapewniając licytantom wyjątkową okazję do nabycia jedynej w swoim rodzaju deski surfingowej, jednocześnie wnosząc znaczący wkład w ochronę środowiska morskiego.

Deska surfingowa „Baltic Speed ​​Egg” - 7’6” / 21.26” / 2.76” to wszechstronna konstrukcja z niskim rockerem ułatwiającym łapanie fal. Czysty kontur typu „EGG” ma zaakcentowany szeroki punkt umieszczony z przodu, co ułatwia wiosłowanie, zwężający się w okrągły tail, zapewniający płynność i kontrolę podczas manewrów. Dno to subtelna kombinacja typu single concave - double concave - vee z pojedynczym finem i dwoma bocznymi, a wszystko to tworzy szybką deskę, która doskonale sprawdzi się na rożnego typu falach. Ta deska jest odpowiednia zarówno dla początkujących jak i doświadczonych surferów, którzy chcą płynnej i szybkiej deski średniej długości.

Projekt i wykonanie Łukasz Lesiuk 

   

   

Licytanci mogą wziąć udział w aukcji online za pośrednictwem platformy allegro charytatywni. Cały dochód zostanie przekazany bezpośrednio na rzecz inicjatyw Fundacji MARE dla Bałtyku.

LINK DO AUKCJI

 Zdjęcia: Przemek Zdybel / We Roam Poland 

Udostępnij na: