KOSZE MORSKIE

KOSZE MORSKIE

Szkodliwość plastiku dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia, wydaje się już być powszechnie znanym faktem. Pomimo to do mórz i oceanów wciąż co roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Rozwiązanie tego problemu wymaga zarówno działań na lądzie, w celu ograniczenie ilości wytwarzanych i trafiających do wód odpadów, a także bezpośrednio w wodzie, aby wyłowić te odpady, które już do niej trafiły. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem Fundacja MARE instaluje w bałtyckich portach kosze morskie, które rocznie są w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci.

Problem zanieczyszczania plastikiem ma wymiar globalny i nie omija również Morza Bałtyckiego. 

Jak podaje HELCOM, około 70% odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne. Plastik stanowi też większość śmieci znajdowanych na jego wybrzeżach niezależnie od lokalizacji, a więc zarówno na miejskich plażach, jak i w miejscach dzikich. 

Dlatego Fundacja MARE podejmuje działania, których celem jest zapobieganie dostawania się tworzyw sztucznych do najbliższego nam morza. Instalacja koszy morskich w portach i marinach pozwala na odłowienie odpadów, które dostały się do środowiska naturalnego zanim dotrą na dno morza i ulegną rozpadowi do mikroskopijnych cząsteczek.

Udało się nam zainstalować już 11 koszy morskich - w Gdańsku (3), Gdyni, Sobieszewie, Kołobrzegu, Pucku (2), Władysławowie, Mechelinkach i Helu.