Re:Generacja ekosystemu Morza Bałyckiego - kolejny Portbin zwodowany w Dziwnowie

Re:Generacja ekosystemu Bałyku i kolejny kosz Portbin

     

9 września 2024 roku zwodowany został kolejny kosz morski. W ramach współpracy Fundacji MARE z grupą Żabka i UNEP/GRID-Warszawa, organizacją działającą z ramienia ONZ na rzecz ochrony środowiska, kolejny kosz znalazł swój dom w Porcie Morskim w Dziwnowie w województwie zachodniopomorskim. To już 4 kosz morski na zachodnim wybrzeżu polskiej części Bałtyku i ogółem 16 zainstalowany przez Fundację MARE.

Urządzenie, zainstalowane w ramach Programu Re:Generacja, będzie oczyszczało wody Morza Bałtyckiego ze śmieci, szczegoólnie jednorazowych opakowań trafających do wody. Każdy kosz to kolejna cegiełka w budowaniu wśród społeczeństwa świadomości na temat problemu jaki stanowią odpady morskie oraz o ich negatywnym wpływie na ekosystem morski.

Program Re:Generacja to odpowiedź UNEP/GRID-Warszawa, ośrodka afiliowanego przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, na ogłoszenie przez ONZ lat 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Jego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy do współpracy zapraszane są instytucje związane z ochroną przyrody, ale także reprezentanci biznesu, samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. Działania w Dziwnowie zrealizowane zostały dzięki współpracy nawiązanej w ramach programu.

    

  

 Szacuje się, że 66% środowisk morskich jest silnie przekształconych. Jest to powiązane z działalnością człowieka – nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, rozwojem infrastruktury, powszechnym stosowaniem środków chemicznych, produkcją odpadów i zanieczyszczeń, a także zmianami klimatycznymi. Dlatego tak ważne są inicjatywy na rzecz ekosystemów. Na szczęście widzimy, jak z każdym rokiem rośnie ekologiczna świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie świata biznesu – mówiła podczas wydarzenia Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja w UNEP/GRID-Warszawa.

Dlaczego to ważne?

Półzamknięta natura Morza Bałtyckiego i ograniczona wymiana wody sprzyjają akumulacji plastiku w ekosystemie. Gęste zaludnienie obszaru zlewni Bałtyku (której Polacy stanowią aż 45%) i intensywna działalność przemysłowa w regionie, to także czynniki wywierające znaczną presję na ekosystem morski. Zanieczyszczenie plastikiem stwarza poważne zagrożenia dla stworzeń morskich, które zaplątują się w dryfujące odpady i połykają cząstki plastiku, myląc je z pokarmem. Plastik w morzach tym samym ma także potencjalne oddziaływanie na zdrowie ludzi poprzez łańcuch pokarmowy. W MARE działamy po to aby plastiku w Bałtyku było coraz mnie 

Według danych HELCOM na każdych 100 metrach kw. bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Butelki filtrujące to świetny sposób na ograniczenie naszego zużycia plastiku na co dzień, taka mała cegiełka każdego z nas dla dobra Bałtyku i planety. Jedna butelka filtrującą zastępuje nawet 1460 plastikowych butelek rocznie. Filtry do butelek powstają z naturalnie pozyskiwanego węgla aktywnego, który pochodzi z łupin orzecha kokosowego.

Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE: „Od lat 70. tempo produkcji tworzyw sztucznych rośnie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego materiału. Z siedmiu miliardów ton plastikowych odpadów wytworzonych dotychczas na świecie mniej niż 10 proc. zostało poddanych recyklingowi. Miliony ton trafiają każdego roku do środowiska. Ponadto ok. 98 proc. jednorazowych produktów z plastiku wytwarza się z paliw kopalnych. Pokazuje to, że problem plastiku to nie tylko problem zanieczyszczenia środowiska i przenikania mikroplastiku do wszystkich zakamarków planety i nas samych, ale to także ogromny kontrybutor do nasilającego się kryzysu klimatycznego. Instalowane przez nas kosze morskie PortBin mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem poprzez edukowanie lokalnej społeczności przy jednoczesnym oczyszczaniu basenów portowych z odpadów zanim ulegną rozdrobnieniu. Kosze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.”

Zdjęcia: Sławomir Ryfczyński

Udostępnij na: