Kolejny Portbin zacumował w Świnoujściu

Kolejny Portbin zacumował w Świnoujściu

To już 15 kosz morski, wyławiający odpady bezpośrednio z wody, zainstalowany przez Fundację MARE na polskim wybrzeżu. Instalacja kosza była możliwa dzięki współpracy z firmą BRITA, która w ramach akcji „Nowe DO:WODY” w okresie kwiecień-maj 2024 przekazywała 4 zł ze sprzedaży butelek z filtrem na rzecz Fundacji MARE. Już same butelki z filtrem są doskonałym przykładem działania dla przyrody, pozwalającym znacznie ograniczać zużycie jednorazowego plastiku, a korzyść jest podwojona, gdy z ich sprzedaży udaje się realizować działanie na rzecz czystszego Bałtyku.

Kosz PortBin w ramach współpracy z BRITA oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji WYSPIARZ został zainstalowany prawie na samym końcu Polski w niezwykle klimatycznym Porcie Jachtowym w Świnoujściu - jednym z największych portów jachtowych na polskim wybrzeżu i jednocześnie jedynym porcie morsko–śródlądowy w naszym kraju. Port ten jest także jednym z przystanków Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania śmieci pływających w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych przy pomocy skimmera, który pozwala na zasysanie do kosza odpadów bezpośrednio z wody. Wyposażony jest w 30-litrowy kosz oraz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. PortBin wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nadaje się także w 100 proc. do ponownego recyklingu w zgodzie z zasadami gospodarkami obiegu zamkniętego. 

 

Dlaczego to ważne?

Od lat 70. tempo produkcji tworzyw sztucznych rośnie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego materiału. Z siedmiu miliardów ton plastikowych odpadów wytworzonych dotychczas na świecie mniej niż 10 proc. zostało poddanych recyklingowi. Miliony ton trafiają każdego roku do środowiska. Ponadto ok. 98 proc. jednorazowych produktów z plastiku wytwarza się z paliw kopalnych. Pokazuje to, że problem plastiku to nie tylko problem zanieczyszczenia środowiska i przenikania mikroplastiku do wszystkich zakamarków planety i nas samych, ale to także ogromny kontrybutor do nasilającego się kryzysu klimatycznego. Instalowane kosze morskie PortBin mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem poprzez edukowanie lokalnej społeczności przy jednoczesnym oczyszczaniu basenów portowych z odpadów zanim ulegną rozdrobnieniu. Kosze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.”

Według danych HELCOM na każdych 100 metrach kw. bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Butelki filtrujące to świetny sposób na ograniczenie naszego zużycia plastiku na co dzień, taka mała cegiełka każdego z nas dla dobra Bałtyku i planety. Jedna butelka filtrującą zastępuje nawet 1460 plastikowych butelek rocznie. Filtry do butelek powstają z naturalnie pozyskiwanego węgla aktywnego, który pochodzi z łupin orzecha kokosowego.

Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE: „Od lat 70. tempo produkcji tworzyw sztucznych rośnie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego materiału. Z siedmiu miliardów ton plastikowych odpadów wytworzonych dotychczas na świecie mniej niż 10 proc. zostało poddanych recyklingowi. Miliony ton trafiają każdego roku do środowiska. Ponadto ok. 98 proc. jednorazowych produktów z plastiku wytwarza się z paliw kopalnych. Pokazuje to, że problem plastiku to nie tylko problem zanieczyszczenia środowiska i przenikania mikroplastiku do wszystkich zakamarków planety i nas samych, ale to także ogromny kontrybutor do nasilającego się kryzysu klimatycznego. Instalowane przez nas kosze morskie PortBin mają na celu zwrócenie uwagi na ten problem poprzez edukowanie lokalnej społeczności przy jednoczesnym oczyszczaniu basenów portowych z odpadów zanim ulegną rozdrobnieniu. Kosze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu.”

Zdjęcia: Sławomir Ryfczyński

Udostępnij na: