Kurs na czyste morze - kolejny kosz morski zainstalowany na Zalewie Wiślanym
W ramach finału trzeciej edycji ekowyzwania Continental zamontowano pierwszy kosz morski na Zalewie Wiślanym. W akcji wzieło udział ponad 1000 aktywnych użytkowników, zostało przejechanych i wybieganych ponad 600 tysięcy kilometrów oraz spalonych zostało blisko 23 miliony kalorii!
24 października w porcie morskim Tolkmicko nad Zalewem Wiślanym odbył się finał akcji "Ekowyzwanie Continental", podczas którego Fundacja MARE zamontowała kolejny specjalistyczny kosz morski PortBin, pozwalający wyławiać odpady bezpośrednio z wody. To już trzeci kosz morski zainstalowany dzięki współpracy Fundacji MARE z Continental. Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele obydwu organizacji, portu oraz Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko. Poprzednie kosze nieustannie wyławiają śmieci z wód Bałtyku w Gdańsku oraz Jastarni.
1152 uczestników i uczestniczek na przestrzeni dwóch miesięcy biegało, jeździło na rowerze oraz wykonywało szereg innych aktywności fizycznych, aby swoim wysiłkiem wspomóc szczytny cel środowiskowy. Łącznie udało im się spalić blisko 23 miliony kalorii zamienionych później na pieniądze, dzięki którym sfinansowano montaż kosza morskiego. Ekowyzwanie Continental trwało od 24 czerwca do 25 sierpnia tego roku. Najdłuższy dystans pokonany przez jednego uczestnika pieszo wyniósł 747,5 km, a najdłuższa trasa rowerowa ponad 1000 km.
„Cieszę się, że po raz kolejny za sprawą aktywności fizycznej udało nam się sfinansować instalację kosza morskiego, który realnie przyczynia się do oczyszczania Bałtyku. Pokazuje to, że wspólnymi siłami możemy osiągać konkretne rezultaty. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju stanowią jeden z kluczowych elementów naszej strategii, dlatego z wielką przyjemnością przekazaliśmy środki do Fundacji MARE” – mówi Ewa Ostapczuk, PR Manager w Continental Opony Polska.
Aktywność dla czystego morza
Oczyszczanie Bałtyku z odpadów oraz edukowanie społeczeństwa na temat negatywnego wpływu plastiku na ekosystemy morskie od lat jest jednym z głównych celów przyświecających Fundacji MARE. Każdego roku do mórz i oceanów trafia aż 14 mln ton plastiku, co równa się zawartości jednej śmieciarki co minutę – problem ten dotyczy także Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że ponad 60% odpadów znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego rodzaju plastik.
„Realizowany przez nas projekt instalacji koszy morskich ma na celu aktywizację biznesu do działań na rzecz ochrony Bałtyku. Tylko poprzez wspólne i międzysektorowe działania możemy realnie wpływać na poprawę stanu ekosystemów oraz na zmianę naszego kolektywnego podejścia do natury. Zamontowane w Tolkmicku urządzenie jest już siedemnastym koszem uruchomionym w ramach tej inicjatywy. Coraz większe zaangażowanie biznesu we wsparcie działań na rzecz edukowania społeczeństwa i ochrony Bałtyku napawa nas ogromną radością i mamy nadzieję, że ten trend przełoży się na wspólną realizację coraz większych i skuteczniejszych projektów na rzecz ochrony przyrody.” – mówi Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE.
Zdjęcia: Bartosz Bańka