21-ego września SPRZĄTAMY BAŁTYK
- pod wodą i na lądzie!
Fundacja MARE już piąty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania Świata (World Cleanup Day).
W tym roku działamy w sobotę 21 września w Gdańsku przy Molo w Brzeźnie oraz w Gdyni, gdzie oczyścimy basen portowy Mariny Gdynia. Celem akcji jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także wybudzanie wrażliwości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz odbudowanie na nowo naszej relacji z wodą, poprzez promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
W świecie, w którym wyzwania środowiskowe stale się nasilają, konieczne jest, abyśmy nie tylko zajęli się konsekwencjami naszych działań wynikających z ciągłego pędu za rozwojem, konsumpcjonizmu i nadmiernego wykorzystywania zasobów, ale także pielęgnowali głębszą więź z otaczającym nas światem przyrody. Akcja Sprzątamy Bałtyk jest świadectwem naszego zaangażowania w ochronę środowiska i naszej wiary w siłę społeczności przekraczającej granice między naturą a ludzkością.
W tym roku w ramach World Cleanup Day – czyli największej eko inicjatywy na świecie podczas której 70 milionów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety – będziemy sprzątać plaże Gdyni i Gdańska, a także basen portowy Mariny Gdynia. To nie tylko szansa na oczyszczenie tej części Bałtyku, ale także na znalezienie podwodnych skarbów. Zapraszamy wszystkich nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny do wspólnego podwodnego sprzątania.
Od 10.00 do 14.00 działamy w Porcie Jachtowym w Gdyni w ramach współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu oraz z Centrum Nurkowym Tryton. W tym roku posprzątamy także gdyńskie plaże. W namiocie MARE czekać będziemy na Was z torbami na odpady i rękawiczkami wielorazowego użytku. Szczegóły dot. wydarzenia w Gdyni znajdziecie pod linkiem:
SPRZĄTAMY BAŁTYK 2024 GDYNIA - ekoNURKOWY DZIEŃ | World Cleanup Day
REJESATRACJA DLA NURKÓW: LINK
Od 15.00 do 19.00 działamy na naszej ulubionej gdańskiej plaży w Brzeźnie. Nasz namiot znajdziesz po prawej stronie od Molo. I tutaj dla każdego, kto posprząta z nami Bałtyk. Na zakończenie sprzątania w Gdańsku o 18.15 rozpocznie się wyjątkowy KONCERT DLA BAŁTYKU. Dokładnie w trakcie zachodzącego słońca w przepiękną muzyczną podróż zabierze nas zespół Vedanā Soundscapes - niezwykły duet łączący brzmienie antycznej cytry chińskiej i ambientowej, melodycznej gitary. Zadzieje się magia.
Szczegóły wydarzenia w Gdańsku znajdziecie tu:
SPRZĄTAMY BAŁTYK 2024 GDAŃSK - koncert dla Bałtyku | World Cleanup Day.
Od lat 70. tempo produkcji tworzyw sztucznych rośnie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek innego materiału. Jeśli historyczne tendencje wzrostowe będą się utrzymywać, przewiduje się, że światowa produkcja pierwotnych tworzyw sztucznych osiągnie do 2050 roku aż 1 100 mln ton. Około 98 proc. jednorazowych produktów z plastiku wytwarza się z paliw kopalnych. Prognozuje się, że poziom emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją, użytkowaniem i utylizacją konwencjonalnych tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych wzrośnie do 2040 r. do 19 proc. światowego budżetu na emisję dwutlenku węgla. Pokazuje to zatem, że problem plastiku to nie tylko problem zanieczyszczenia środowiska i przenikania mikroplastiku do wszystkich zakamarków planety i nas samych, ale to także ogromny kontrybutor do nasilającego się kryzysu klimatycznego.
Jesteśmy świadkami i inicjatorami wielu pozytywnych działań, aby uporać się z tym problemem. Jednakże prawda jest taka, że wszyscy musimy zrobić więcej - zakręcić zawór zanieczyszczeń ograniczając problem u źródła, ale także zmienić nasze podejście do otaczającego nas świata i sposobu, w który żyjemy i go eksploatujemy.
Choć zmiana musi zadziać się systemowo jest wiele rzeczy, które każdy z nas może zrobić jako jednostka. Sprzątając plaże oraz bałtyckie wody chcemy zachęcić uczestników do wyjścia ze schematu antropocentrycznego myślenia i uznania wszystkich form życia, w tym mórz i żyjących w nim stworzeń, jako czujących istot zasługujące na nasz szacunek. Takie podejście, głęboko zakorzenione w filozofii życia rdzennych kultur z całego świata, uczy nas żyć w harmonii z przyrodą, gdzie naszym obowiązkiem nie jest jej zniewolenie a ochrona i zachowanie w naturalnej formie. Jeżeli kochasz Bałtyk tak samo jak my - dołącz do nas i stań się ochroniarzem morza!
Czekamy na Was tu lub tam, a najlepiej i tu tam.
Oznaczajcie swoją obecność w wydarzeniu. Udostępnijcie wydarzenia na swoim profilu, niech będzie nas jak najwięcej. Dziękujemy i do zobaczenia!
Partnerami akcji są Gdyńskie Centrum Sportu, Gdański Ośrodek Sportu, Centrum Nurkowe Tryton oraz organizacja Planet Heroes. Udział w wydarzeniu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu akcji.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O FUNDACJI MARE:
Fundacja MARE powstała w 2016 roku i jest jedyną organizacją pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Morza Bałtyckiego. Misją MARE jest ochrona ekosystemów morskich, poprzez dążenie do zmian społecznych i politycznych. Dążymy do przyszłości, w której społeczeństwo będzie posiadać wrażliwość i świadomość ekologiczną oraz żyć w harmonii z morzami i oceanami. Do przyszłość, w której morza i oceany tętnią życiem i nie są nieustannie narażane na negatywne skutki działalności człowieka. Główne obszary działań MARE to temat odpadów morskich (plastik i sieci widmo), niebezpieczne wraki oraz zrównoważone rybołówstwo.