WORLD CLEAN UP DAY 2020
World Clean Up Day 2020
Sprzątamy Bałtyk RAZEM - nurkowie, mieszkańcy i turyści w akcji dla Bałtyku.
Śmieci, które widzimy na co dzień w wodzie czy w piasku to czubek góry lodowej problemu! Szacuje się, że zaledwie ok. 1 proc. wszystkich odpadów morskich znajduje się na powierzchni wody, około 5 proc. trafia na plaże, a aż 94 proc. wszystkich śmieci spada na dno, gdzie zalega przez dziesiątki lat stwarzając ogromne zagrożenie dla całego ekosystemu!
20 września 2020, w ramach WORLD CLEAN UP DAY, Fundacja MARE zorganizawała pierwszą edycję akcji pod hasłem SPRZĄTAMY BAŁTYK.
Bałtyk to nasze morze. Chrońmy je razem! 20 WRZEŚNIA w ramach #WorldCelanUpDay sprzątaliśmy plaże, wydmy, okoliczne lasy i dno Bałtyku w Gdańskim Brzeźnie. W naszej akcji wzięło udział przeszło 100 wspaniałych osób , a dzięki tej akcji "Bałtyk stał się czystszy" o 50 worków śmieci - zarówno tych z piasku, jak i z dnia Bałtyku. W akcji udział wzieli nurkowie, mieszkańcy, turyści, dorośli i dzieci. Razem mamy moc, żeby zmienić świat!
Akcja organizowana przez Fundację MARE w partnerstwie z Centrum Nurkowym TRYTON z Gdańska, Centrum Turystyki Podwodnej Nautica, Fundacją Mniejszy Błękit oraz największym polskim portalem nurkowy divers24.pl
Towarzyszyła nam fantastyczna atmosfera i poczucie robienia czegoś ważnego dla Bałtyku. Ponadto każdy, kto uzbierał i przyniósł do naszego stanowiska worek śmieci otrzymał (oprócz dobrego słowa) symboliczne nagrody - fundacyjne plakaty z limitowanej serii dedykowanej akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK 2020.
Zapraszam do objrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
DZIAŁAĆ MOŻE KAŻDY i WSZĘDZIE! WYSTARCZY CHCIEĆ!
Nie możesz wziąć udziału w akcji w Gdańsku? Nic straconego! Weź rodzinę i znajomych i posprzątajcie kawałek plaży w swojej okolicy! Nie należysz do szczęśliwców mieszkających nad morzem? To też nie problem! Wyjdź z domu i posprzątaj okoliczny las czy rzekę. Fundacja MARE przypomina, że 99,7% obszaru Polski znajduje się w zlewni Bałtyku, co oznacza, że niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, masz wpływ na stan Bałtyku. Niech to będzie tylko pozytywny wpływ!
BAŁTYK TONIE W ŚMIECIACH
Do mórz i oceanów każdego roku trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku! Oznacza to, że do wód morskich co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Plastikowe odpady są znajdowane wszędzie, od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni po samo dno
Na naszym własnym podwórku sprawa nie wygląda lepiej. Szacuje się, że ponad 60% odpadów morskich znajdujących się w Bałtyku i na jego plażach to różnego pochodzenia plastik. Co więcej, Polska należy do sześciu krajów UE o największym zapotrzebowaniu na jednorazowy plastik, a tym samym ma niewątpliwie ogromny wpływ na stopień zanieczyszczenia morza tym tworzywem.
PLASTIC IS NOT FANTASTIC
Plastik nie ulega rozkładowi a jedynie rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek, tzw. mikroplastiku (cząstki poniżej 5 mm), które pozostają na zawsze w ekosystemie. Ze względu na swój niewielki rozmiar mikroplastik jest z łatwością spożywany przez organizmy żyjące i tak znajduje swoją drogą do łańcucha pokarmowego. W ostatnim czasie cząstki mikroplastiku zostały znalezione także w wodzie pitnej i produktach spożywczych takich jak sól lub miód. Ich wpływ na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze znany.
PLAŻE TONĄ W PETACH!
Niedopałki papierosów to inny, jakże pospolity i wszechobecny rodzaj zanieczyszczenia. Niedopałki, potocznie nazywane petami, stanowią ponad 50% jednorazowych plastikowych śmieci znajdowanych na bałtyckich plażach. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że filtry papierosów wykonane są z octanu celulozy, a więc z PLASTIKU, który może rozkładać się nawet 10 lat. Badania wykazały, że niedopałki papierosów zawierają wiele toksycznych substancji chemicznych, w tym arsen, nikotynę i różnego rodzaju metale ciężkie, które są uwalniane do środowiska z porzuconych petów. Filtry papierosów nie ulegają biodegradacji, a jedynie fotodegradacji, co oznacza, że w obecności promieniowania UV rozpadają się na małe kawałeczki. Kawałki te pozostają w środowisku gdzie zostają wchłaniane i zjadane przez organizmy żyjące.
Średnia roczna konsumpcja papierosów w Polsce to aż 45 miliardów! Szacuje się, że ok. 60% z nich jest bezmyślnie wyrzucana na ziemię i docelowo spłukiwana przez deszcz wędruje do morza, stanowiąc gigantyczne zagrożenie dla ekosystemu morskiego i żyjących w nich stworzeń.