POSPRZĄTALIŚMY BAŁTYK | World Cleanup Day 2024

Posprzątaliśmy Bałyk po raz piąty
#worldcleanupday

21 września w ramach obchodów międzynarodowego święta World Cleanup Day sprzątaliśmy zarówno dno Portu Jachtowego, jak gdyńskie oraz gdańskie pobliskie plaże i lasy.  

Problem zanieczyszczenia naszej planety plastikiem urósł w ciągu ostatnich dekad do gigantycznych rozmiarów. Jest też przykładem na to, jak szybko my – ludzie, przyzwyczajamy się do udogodnień i jak trudno jest nam z nich zrezygnować. Produkcja tworzyw sztucznych na masową skalę ruszyła w latach 50 XX. wieku i oto, zaledwie 70 lat później, plastik otacza nas ze wszystkich stron. Globalne zużycie tworzyw sztucznych sięga obecnie ponad 320 milionów ton rocznie, przy czym w ostatnim dziesięcioleciu wyprodukowano więcej plastiku niż kiedykolwiek wcześniej. W 2019 r. procesy związane z produkcją i spalaniem tworzyw sztucznych przyczyniły się do emisji 850 milionów ton gazów cieplarnianych, a prognozy wskazują, że do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do nawet 2,8 miliarda ton. Według danych HELCOM na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Plastiki trafiające do morza, jeśli nie zostaną z niego usunięte, ulegną rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek (mikro i nanoplastików) i pozostaną w środowisku na zawsze.

EKONURKOWY DZIEŃ W GDYNI 


W Gdyni oczy wszystkich skierowane były głownie na nurków wolontariuszy - dokładnie 26 nurków, którzy przez 1h, bo na tyle został wstrzymany ruch w Porcie, sprzątali dno. Na powierzchnię wyciągnęli masę śmieci. Przeważały plastikowe i szklane butelki oraz puszki i dużo drobnego plastiku. Bardziej spektakularne były odpady dużo-gabarytowe. Nurkowie znaleźli i wyciągnęli na powierzchnię hulajnogę elektryczną, deskorolkę, opony, drabinę, wiertarkę, wiadra, krzesła, stare windery i banery, krótkofalówkę, liny i wiele innych przedmiotów. To pokazuje, jak wiele odpadów, których nie widzimy skrywa się pod powierzchnią wody. Baseny portowe są częścią morza, a nie wyciągnięte z nich odpady pozostaną w nim na zawsze.

Akcja z udziałem nurków koordynowana była przez Centrum Nurkowe Tryton, które wspiera nas swoją fachową pomocą od pierwszej edycji SPRZĄTAMY BAŁTYK.
Nad bezpieczeństwem nurków czuwali ratownicy z OSP RW Gdynia.  
Partnerem i gospodarzem akcji w Gdyni było Gdyńskie Centrum Sportu. 

A co zadziało się w tym roku w Gdańsku? 

Druga część akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK w ramach World Cleanup Day 2024 odbyła się w Gdańsku, gdzie sprzątaliśmy (jak co roku) okolice mola w  Brzeźnie.  W ramach akcji w Gdańsku odbyła się także Mozaika Klimatyczna Quiz, którą prowadziła na plaży Katarzyna Król - certyfikowana moderatorka narzędzia, która na co dzień wspiera marki, produkty, usługi i społeczeństwo w zrównoważonym rozwoju.

Finałem akcji, był absolutnie wyjątkowy koncert w wykonaniu Vedana Soundscapes - niezwykły duet łączący brzmienie antycznej cytry chińskiej i ambientowej, melodycznej gitary. Koncert dedykowaliśmy Bałtykowi, w podziękowaniu za jego piękno i życiodajną siłę, które daje nam każdego dnia.

W sumie w Gdańsku i Gdyni z plaż zebraliśmy ponad 100 kg śmieci. Głównie pochodziły z lasów graniczących z plażą, a także z plaży. Grupą najbardziej zaangażowaną i najliczniejszą były rodziny z młodszymi dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, a także młodzież. Częściej kobiety niż mężczyźni. Odpady zbierane były do toreb wielorazowego użytku, a przy namiocie MARE segregowane na plastik, szkło i odpady zmieszane. Osobno zbierane były pety i to one stanowią ogromny problem i zanieczyszczają nasze plaże - petami z plaży wypełniliśmy z górką 50 litrowy słój. 

To był piękny dzień. W bliskości morza, we wspólnym działaniu, w przepięknej energii, radości i wdzięczności. Dopisała nam piękna pogoda i Wasze zaangażowanie. Dziękujemy. 
Na koniec przypominamy - celem naszej  akcji SPRZĄTAMY BAŁTYK jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także wybudzanie wrażliwości ekologicznej wśród społeczeństwa oraz odbudowanie na nowo naszej relacji z wodą, poprzez promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.

Udział w wydarzeniu jest jednoznaczny z akceptacją Regulaminu.

W ubiegłym roku, w oficjalnie zgłoszonych akcjach z okazji World Cleanup Day wzięło udział ok. 13,5 miliona osób ze 191 krajów. Zebrano 53 miliony kg śmieci Wydarzenie to ma przede wszystkim ogromny wpływ na podnoszenie świadomości i uwrażliwianie ludzi na całym świecie na problem, jakim jest zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Łączy w sobie walory edukacyjne z aktywizowaniem społeczności we wspólnym celu, jakim jest dbanie o środowisko lokalnie. Dlatego Fundacja MARE, już trzeci rok z rzędu, aktywnie włączyła się w obchody tego dnia i skupiła swoją uwagę na Morzu Bałtyckim. – mówi Olga Sarna, Prezeska Fundacji MARE.

Fot. Piotr Szafran