Wkrótce pożegnamy jednorazowe plastiki

Wkrótce pożegnamy jednorazowe plastiki

Na początku 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Długo więc czekaliśmy na dostosowanie polskiego prawodawstwa do przepisów UE, jednak wygląda na to, że w końcu się doczekaliśmy. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten trafi teraz pod obrady Sejmu.

Proponowane zmiany zakładają, że z obiegu znikną jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku. Zakaz obejmie patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki oraz pojemniki na żywność i napoje ze styropianu. Dodatkowo wprowadzony zostanie także obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych oraz o ich negatywnym wpływie na środowisko. Taką informację znajdziemy wkrótce m. in. na chusteczkach nawilżanych, podpaskach higienicznych, wyrobach tytoniowych z filtrami oraz kubkach na napoje.

W uzasadnieniu zmian w prawie, dostępnym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czytamy:

„Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim (…). Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka. Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga (…).”

Bardzo nas cieszą te zmiany, najwyższy czas pożegnać jednorazówki!

Udostępnij na: